حجت‌الاسلام والمسلمین محمدکاظم محمودی

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدکاظم محمودی

متولد ۱۹ آبان سال ۱۳۳۵شمسی در شهر مقدس کربلا
تحصیلات حوزوی
از محققین برجسته کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی و مجمع احیای فرهنگ اسلامی

معرفی:

حجت الاسلام والمسلمین محمدکاظم محمودی در سال ۱۳۳۵ شمسی در شهر مقدس کربلا متولد شد. بیشتر تحصیلات حوزوی خود را در شهرهای کربلا و نجف گذراند و در سال آخر تدریس حضرت امام خمینی قدس سره، از شاگردان وی بود. و مدتی نزد حضرات آیات عظام سیّد ابوالقاسم موسوی خوئی، شهید سیّد محمد باقر صدر و سید مصطفی خمینی شاگردی نمود. عمده تحصیلات درس خارج ایشان در نجف از محضر آیه الله سیّد علی سیستانی بوده است. ایشان نیز به همراه خانواده خود، در بهار ۱۳۵۸ ش به ایران آمد و در قم سکنا گزید.

وی در زمینه احیای میراث مکتوب، پژوهشگری توانمند و صاحب‌نظر به شمار می رود و دارای قلمی روان و نظری صائب است. شیخ محمد کاظم در تراجم و رجال صاحب نظر و دارای مطالعاتی وسیع و تحقیقاتی عمیق است.

آثار مکتوب:

  1. تفسیر فرات الکوفی، از اعلام عصر غیبت صغرا.
  2. تاریخ نیشابور المنتخب من السیاق، تألیف عبدالغافر بن اسماعیل فارسی (۴۵۱ – ۵۲۹)، انتخاب ابو اسحاق ابراهیم بن محمد صریفینی (۵۸۱ – ۶۴۱). انتخاب دیگری از این کتاب نیز موجود است که انتخاب کننده نامعلوم است، این انتخاب نیز با تصحیح و تحقیق ایشان و به عنوان جلد دوم این کتاب منتشر شده است.
  3. مجمع الألقاب، تألیف بن فوطی (م ۷۲۳) در شش جلد.
  4. خصائص أمیرالمؤمنین علی بن أبی طالب، تألیف ابو عبدالرحمان نسائی (م ۳۰۳).
  5. مناقب أهل البیت من فضائل الصحابه، تألیف احمد ابن حنبل (م ۲۴۱)، و استدراک عبدالله بن احمد (م ۲۹۰) و ابوبکر قطیعی (م ۳۶۸).
  6. تحفه الطالب، تألیف حسین بن عبدالله سمرقندی (حدود ۱۰۴۳ ق). این کتاب در مجلّه تراثنا، شماره ۶۴ در سال ۱۴۲۱ ق چاپ شده است.
  7. تهذیب الأنساب، تألیف شیخ الشرف عبیدلی (م ۴۳۵).
  8. کتاب المعقبین من وُلد الإمام أمیرالمؤمنین ع، تألیف یحیی بن حسن بن جعفر علوی عقیقی (م ۲۷۷).
  9. معارج الوصول، تألیف محمد بن یوسف زرندی.
  10. مناقب اهل البیت، تألیف ابن مغازلی.
  11. فرائد السمطین، تألیف حمویی جوینی، در دو جلد.
  12. کفایه الطالب، تألیف گنجی شافعی.
  13. التذکره ، تألیف سیّد علی خان مدنی شیرازی.
  14. همکاری در تدوین موسوعه الإمامه فی نصوص أهل السنّه، این کتاب به همّت جمعی از محقّقان و نویسندگان در کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی در حال تدوین است که جناب ایشان در این جمع حضور دارند، و تاکنون بیست جلد آن منتشر شده است.
  15. تحقیق چند رساله قرآنی؛ این رساله‌ها که در «تراث الشیعه القرآنی» چاپ شده عبارتند از : ۱٫ مطلع البدر فی تفسیر سوره القدر. ۲٫ هدایه الشهاده. هر دو از تألیفات میرزا محمّد بن سلیمان تنکابنی (متوفای سال ۱۳۰۲ ق ) است. ۳٫ نور إنّا أنزلناه، تألیف محمّد علی حائری سنقری (متوفای ۱۳۷۸ ق).

همچنین از ایشان مقاله‌های متعددی در مجلّه‌های تخصصی حوزه به چاپ رسیده است.